Morskie oko ( 1393m )
Príjazdová cesta: Lysá Poľana (970m) Okolo plesa je udržiavaný chodník. Trasa je značená a veľmi navštevovaná. Veľmi krásne pleso nad skalnatým mníchom.
Morskie oko, horské pleso v malebnom prostredí pod severnými svahmi hraničného hrebeňa medzi Poľskom a Slovenskom. Má rozlohu 35 ha, hĺbku 51 m a dĺžku 800m. Je najväčším jazerom Vysokých Tatier. Na jeho severnom brehu sa nachádza chata Schronisko przy Morskim oku. Odtiaľto na juhozápad je výhľad na strmú vežu Mnich. Naľavo od nej sú tri končiare Mengusovských štítov a celkom naľavo Rysy.
Trasa vedie od Wlosienice po ceste na severný breh Morskieho Oka a ďalej naľavo po 2,5 km dlhom chodníku okolo jazera. Na polceste, sledujúc červené značenie, vystúpime za 40 minút k vyššie položenému Czarnému Stawu. . Tento chodník vedie až na Rysy, je však omnoho ťažší ako výstup z južnej strany.
Kto sa chce z Morskieho Oka vrátiť tou istou cestou a nehodlá robiť prechádzku okolo jazera, môže od chaty po modro značenom chodníku smerom na sever vystúpiť na vrch Kepa (1683m) – pekný výhľad na celú kotlinu s Morskim Okom a ďalej prísť cez vrch Swistowa Czuba (1763m) za 1 ½ hodiny ku Schronisku w Dolinie Pieciu Stawow Polskich. Odtiaľto dolu najprv po čiernej a potom po zelenej značke, cez Dolinu Roztoki a napokon po ceste naspäť na parkovisko Palenica Bialczaňska (2 hodiny)
Už dávnejšie, v roku 1998, vydalo Riaditeľstvo poľského Tatranského národného parku sprievodcu pre náučné trasy Palenica- Balčianska-Morské oko. Je to pekná 9 km cesta, turisti na nej majú 7 informačných tabúľ, ktoré pomôžu v poznaní okolitej prírody.
Zo slovenskej strany sa do Palenice dostaneme cez hraničný prechod Lysá Poľana, peši alebo autom (cca 1km) pokračujeme po ceste v ľavo (nie na Zakopané). Príde sa na veľké parkovisko a červeno značenou cestou pokračujeme na Morskje oko. Peši prídeme do doliny Bialky, ktorá je jednou s najväčších tatranských dolín. Tečie ňou riečka Bielka, hraničná riečka. Cestou uvidíme Mickiewičov vodopád na potoku Roztoka. Odtiaľ iný značkovaný chodník vedie k piatim poľským plesám.
Štvrtá náučná tabuľa je pri veľkom kameni, nazvanom Wanta(1170m). Táto oblasť je lesnatá, prevládajú smreky, kde žijú aj medvede. Vpoľskej časti Tatier sa odhaduje ich počet na 10-15 kusov. Na slovenskej strane 5xviac. Nedoporučuje sa prechod v podvečerných hodinách. Piata zastávka je vo výške 1340m a vysvetľuje prírodné deje a popis lesa a stromov. Poslednou zastávkou náučnej trasy je Morské oko(1395m) – dlhé 862m, široké 566m. Stekajú do neho vody z viacerých okolitých doliniek, najväčší prítok ide z Čierneho plesa. Pri plese je turistická chata. Je prístupná aj v zimnom období, len je najväčšie nebezpečenstvo padania lavín, ktoré sú v tejto časti najčastejšie.